Z uwagi na powtarzające się zapytania mailowe i telefoniczne odnośnie udziału w mobilnościach zagranicznych realizowanych w Wielkiej Brytanii, przekazuję najnowsze stanowisko KE w sprawie mobilności realizowanych w ramach programu Erasmus+:

 

WIZY

W przypadku osób podróżujących do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020 r. należy mieć na uwadze, że może być konieczne spełnienie określonych wymagań (The UK’s points-based immigration system: information for EU citizens - GOV.UK (www.gov.uk)) dotyczących wyjazdu.

Uczestnicy programu Erasmus+ podróżujący do UK w celu odbycia studiów, praktyki/stażu lub wolontariatu na dowolny okres będą potrzebować wizy, jednak nie dotyczy to pobytów trwających krócej niż 6 miesięcy. Uczestnicy powinni sprawdzić, czy obowiązuje ich wiza, wchodząc bezpośrednio a stronę: Check if you need a UK visa - GOV.UK (www.gov.uk)

W procesie ubiegania się o wizę może mieć zastosowanie dodatkowa opłata za opiekę zdrowotną. Zachęcam do zapoznania się bezpośrednio z wytycznymi rządu Wielkiej Brytanii: New immigration system: what you need to know - GOV.UK (www.gov.uk)

Szczególną uwagę zachować należy w przypadku wyjazdów studentów na praktyki. Wyjazd na praktykę do 6 miesięcy znajduje się w kategorii work, academic visit or business (nie ma praktyki w menu) i służby graniczne mogą domagać się wizy niezależnie od okresu wyjazdu, bo business or academic activities nie obejmują praktyki: https://www.gov.uk/check-uk-visa/y/poland/from_2021/work/six_months_or_less

 

STATUS UCZESTNICTWA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA W PROGRAMIE ERASMUS+ / EUROPEJSKIM KORPUSIE SOLIDARNOŚCI (NABORY 2014-2020)

Uczestnicy, którzy studiują, szkolą się, pracują jako wolontariusze lub przebywają za granicą w ramach staży, praktyk, wymian realizowanych w ramach programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, które zostały zatwierdzone do realizacji na podstawie umów w programie Erasmus+ 2014-2020, mogą uczestniczyć w wymianie do dnia 31 maja 2022 r.

 

 


piątek, 07 maja 2021 14:32 Poprawiony: piątek, 07 maja 2021 14:58 Wpisany przez Agnieszka Monika Kaliszuk