Wydział Nauk Ekonomicznych BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE rodzaj: studia pierwszego stopnia
tryb: stacjonarny
profil kształcenia: praktyczny
czas trwania: 6 semestrów
uzyskany tytuł: licencjat
Specjalności*:
• służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa państwa - NOWOŚĆ!
• zarządzanie kryzysowe
• bezpieczeństwo zdrowotne
• bezpieczeństwo w środowisku wodnym
* specjalność do wyboru; warunek realizacji: min 15 osób
Charakterystyka kierunku: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej uzyskała pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na prowadzenie od października roku akademickiego 2011/2012 studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Absolwent trzyletnich studiów otrzymuje dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych i tytuł zawodowy licencjata. Tytuł ten uzyskuje w zakresie wybranej na kierunku bezpieczeństwo narodowe specjalności: „zarządzanie kryzysowe" oraz „bezpieczeństwo zdrowotne".
Absolwent studiów kierunku bezpieczeństwo narodowe uzyskuje gruntowną wiedzę z zakresu ogólnych zasad bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Zostaje także wyposażony w umiejętności samodzielnej pracy na różnych stanowiskach w administracji publicznej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Szczególnie dotyczy to procedur związanych z procesem decyzyjnym realizowanym przez różne organy kierowania bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.
Stosownie do programu studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe studenci odbywają praktyki zawodowe w podmiotach sfery bezpieczeństwa narodowego, a w szczególności: komórkach kryzysowych urzędów gminy, powiatu, szkolnictwa, służby zdrowia, instytucjach i organizacjach użyteczności publicznej, z uwzględnieniem Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz Izby Celnej.
Specjalność: służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa państwa Specjalność jest odpowiedzią na rozwijające się potrzeby organizacji i instytucji mundurowych, których profesjonalizm wymaga od swojej kadry i pracowników cywilnych właściwej wiedzy teoretycznej. Absolwent specjalności będzie przygotowany w sposób profesjonalny do ubiegania się o przyjęcie do służby w strukturach Wojska, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Zdobyta wiedza pozwoli absolwentowi na merytoryczne podejście do rozmowy kwalifikacyjnej i testów kwalifikacyjnych prowadzonych z kandydatami do przyjęcia w wymienionych formacjach mundurowych. Poza wymienionymi służbami absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy w organizacjach i instytucjach cywilnych prowadzących działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności orazw strukturach administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne RP.
Cel kształcenia specjalności Ukształtowanie sylwetki absolwenta cechującego się profesjonalną wiedzą i umiejętnościami z zakresu funkcjonowania Wojska, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej, stanowiącymi podstawę ubiegania się o pracę na stanowiskach służbowych w wymienionych służbach mundurowych oraz komórkach organizacyjnych administracji państwowej i samorządowej odpowiedzialnych oraz prowadzących działalność w obszarze bezpieczeństwa i obronności RP.
Sylwetka absolwenta Absolwent uzyskuje gruntowną wiedzę z zakresu organizacji, roli, podstaw prawnych i zasad funkcjonowania Wojska, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej w systemie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Zostaje także wyposażony w wiedzę z zakresu zasad prawnych i etycznych cechujących poszczególne służby mundurowe. Zna procedury związane z procesem decyzyjnym realizowanym przez organy kierowania wymienionych służb (formacji) mundurowych. Ponadto, jest przygotowany do analizowania bieżącej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, ładu i porządku prawnego państwa, przestępczości powszechnej, gospodarczej i terroryzmu oraz podejmowanych w tych obszarach działań ochronno-prewencyjnych.
W szczególności studiujący zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:
teorii i praktyki funkcjonowania wymienionych służb (formacji) mundurowych,
analizy i oceny sytuacji w zakresie bezpieczeństwa państwa, w tym szczegółowego rozumienia i monitoringu zagrożeń oraz obiegu informacji w tym zakresie,
analizy i oceny podstawowych zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych rzutujących na sposób funkcjonowania wymienionych służb mundurowych w państwie,
realizacji zadań przez wymienione służby mundurowe w czasie pokoju, kryzysu (stanach nadzwyczajnych, sytuacjach kryzysowych) i wojny,
pozyskiwania, przetwarzania, gromadzenia i obiegu informacji pomiędzy poszczególnymi organizacjami i instytucjami w państwie.
Przedmioty specjalnościowe
1. Siły zbrojne w systemie bezpieczeństwa państwa.
2. Policja w systemie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
3. Straż Graniczna – organizacja i funkcjonowanie.
4. Służba Więzienna w systemie bezpieczeństwa społecznego.
5. Państwowa Straż Pożarna w zintegrowanym systemie ratowniczym.
Specjalność: zarządzanie kryzysowe
Specjalność przygotowuje studentów do wykorzystania wiedzy z zakresu działań w sytuacjach nadzwyczajnych. W ramach oferowanych na tej specjalności przedmiotów studenci nabywają wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu podstaw ratownictwa oraz procedur niezbędnych do efektywnego prowadzenia działań w sytuacji zagrożeń oraz poznają instytucje zarządzania kryzysowego.
Specjalność: bezpieczeństwo zdrowotne
Specjalność koncentruje się na wielowymiarowym wykorzystywaniu zasobów i systemów informacyjnych w ochronie zdrowia publicznego. Studenci nabywają wiedzę i umiejętności w zakresie pozyskiwania, rejestracji i przetwarzania danych oraz analizy procesów i zjawisk z obszaru bezpieczeństwa zdrowotnego.
Specjalność: bezpieczeństwo w środowisku wodnym
Specjalność umożliwia studentom szkolenie umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i nurkowego. Studenci nabywają wiedzę z zakresu podstaw nurkowania swobodnego oraz użytkowania akwenów wodnych i zagrożeń w środowisku wodnym.
Studiując na kierunku bezpieczeństwo narodowe zdobywasz wiedzę w zakresie
teorii i strategii bezpieczeństwa oraz polityki i systemów bezpieczeństwa narodowego,
państwa i prawa, współczesnych systemów politycznych oraz w zakresie praw człowieka i obywatela,
zarządzania kryzysowego i logistyki w sytuacjach kryzysowych,
międzynarodowych stosunków politycznych, wojskowych i gospodarczych,
technologii informacyjnej i zastosowania prognozowania w obszarze bezpieczeństwa narodowego,
dziedzin, potrzebnych w pracy zawodowej takich jak ochrona własności intelektualnej oraz ochrona danych osobowych i informacji niejawnych, pozwalających na swobodne poruszanie się w obowiązującym systemie prawnym,
dyscyplin pozwalających zrozumieć społeczny kontekst funkcjonowania bezpieczeństwa narodowego w skali krajowej, regionalnej i lokalnej (geografia, historia Polski, ekonomia, administracja, organizacja i zarządzanie) oraz z zakresu komunikacji społecznej umożliwiających poznanie sposobów zachowania się zespołów ludzkich i komunikowania się jednostek, instytucji i podmiotów gospodarczych (socjologia, psychologia, negocjacje, zarządzanie zasobami ludzkimi).
Stosownie do przedstawionego programu studenci odbywają praktyki zawodowe w podmiotach sfery bezpieczeństwa narodowego, a w szczególności w komórkach kryzysowych urzędów gminy, powiatu, szkolnictwa, służby zdrowia, instytucji i organizacji użyteczności publicznej, z uwzględnieniem Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej oraz Izby Celnej.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe:
potrafi przeprowadzić analizę i ocenić sytuację bezpieczeństwa narodowego,
rozumie zmiany zachodzące w otoczeniu oraz prowadzi monitoring zagrożeń,
dokonuje samodzielnej oceny sytuacji zagrożenia, podejmuje działania z obszaru bezpieczeństwa, zapewniające stały poziom informacji, niezbędny do zbierania i opracowywania materiałów potrzebnych do tworzenia szeroko rozumianych strategii bezpieczeństwa,
analizuje oraz ocenia podstawowe zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze,
rozumie przyczyny i skutki występowania zjawisk społecznoekonomicznych na szczeblu makro- i mikroekonomicznym w skali narodowej,
formułuje i analizuje problemy i zagrożenia, zarówno na poziomie makro, jak i mikroekonomicznym,
znajduje materiały źródłowe z zakresu bezpieczeństwa narodowego, rozumie je, analizuje i interpretuje,
gromadzi i przetwarza analizowane dane, redaguje teksty o charakterze naukowym i analitycznym,
jest przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach i organizacjach odpowiedzialnych za realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz podejmowania działań w sferze zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa zdrowotnego.